Balık Alzheimer’ı azaltıyor,Haftada en az bir kez fırında veya ızgarada pişirilmiş balık tüketmek, Alzheimer riskini önemli ölçüde azaltıyor.
Pittsburgh Üniversitesi bilim adamlarının Cyrus Raji başkanlığında yaptığı araştırma, Kuzey Amerika Radyoloji Derneğinin (RSNA) ABD’nin Chicago kentinde yapılan yıllık kongresinde sunuldu.

Araştırmanın ilk kez balık tüketimi ile beyin yapısı ve Alzheimer riski arasında bir bağlantı tespit ettiğini ifade eden Raji, haftada en az bir kez balık tüketenlerde beyindeki gri maddenin özellikle de Alzheimer hastalığından etkilenen bölgelerde daha iyi korunduğunu gördüklerini söyledi.

Balığın pişirilme şeklinin beyindeki gri hücrelerin korunmasında etkili olduğunu belirten Raji, haftada en az bir kez fırında veya ızgarada pişirilmiş balık tüketenlerin beş yıl içinde bunama veya Alzheimer riskinin, balık yemeyenlere oranla 5 kat az olduğunu bildirdi.

Raji, yağda kızartılmış balığın ise aynı etkiyi göstermediğini söyledi.

Deniz ürünlerinin sağlığa yararlı olduğunu uzmanlar sık sık hatırlatıyor. Balıklardaki vitamin ve mineraller kalp hastalıklarına karşı koruma sağlarken aynı zamanda beyin gelişimi için de önemli. Şimdi de, yapılan yeni bir araştırmaya göre, deniz ürünlerinde civaya rastlansa bile, haftada en az bir kez balık tüketmek Alzheimer riskini azaltıyor.

Deniz ürünleri, sağlık açısından önemli olan Omega 3 asidi içeriyor. Yapılan pek çok araştırmaya göre de deniz ürünleri tüketmek hafızayı güçlendiriyor.

Ancak deniz ürünleri aynı zamanda demans hastalığına neden olduğu düşünülen civa maddesini yüksek oranda içeriyor.

Chicago’daki Rush Üniversitesi’nden araştırmacılar, öldükten sonra üniversiteye organlarını bağışlayan 286 kişinin beynindeki civa miktarını ölçtüler. Bunun sonucunda deniz ürünlerini daha fazla tüketenlerin beyinlerinde bekledikleri gibi civa miktarının daha fazla olduğunu gördüler.

Ancak araştırmada bir başka sonuç da ortaya çıktı. Buna göre haftada en az bir kez balık ve deniz ürünleri tüketmek, yaşlı kişilerde Alzheimer’ın gelişimini engelliyor. Ayrıca, bulunan yüksek civa oranlarının hafızaya etki etmediği de görüldü.

Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü başkanı Cindy Lawler, deniz ürünlerinin görünür faydaları olmasının iyi bir haber olduğunu belirtiyor.

Rush Üniversitesi’indeki araştırmacılar, beyinde Alzheimer ve diğer demans hastalıkları ile bağdaştırılan daha az değişikliğe rastladıklarını söylediler.

Bu bulguya sadece Apoe4 geni taşıyan bir grup yaşlı denekte ulaşıldı. Bu geni taşıyanlar Alzheimer hastalığına daha fazla yakalanıyor.

Apoe4 geni taşıyanlarda aynı zamanda yüksek kolesterol da bulunuyor, bu da Alzheimer’ın beyinde plaklara sebep olması ile bağdaştırılıyor.

Cindy Lawler, kişilerin Alzheimer’a neden olan genlere sahip olsa da balık tükettikleri bir yaşam tarzıyla bunu engellemeye çalışabileceklerini söylüyor.

Araştırma için öldükten sonra organlarını bağışlayan ve deniz ürünleri tüketen kişilerin ortalama yaşının 90 olduğunu belirten araştırmacılar, bunun da deniz ürünlerinin faydalarının bir başka göstergesi olduğunu söylüyor.

Yapılan bu araştırma Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü tarafından finanse edildi ve bulgular Amerika Tıbbi Bilimler Birliği Dergisi’nde yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir